Ako najlepšie opticky zväčšiť priestor?

Pokiaľ je váš priestor veľkorysý, ba priam až obrovský, máte zrejme šťastie a môžete s ním naložiť podľa fantázie, funkčnosti a potreby a nemusíte sa veľmi obmedzovať. Existujú však priestory, ktoré potrebujú určité optické zväčšenie, pretože sú malé alebo stiesnené. Či už máte obrovské bývanie alebo len menšiu miestnosť, dôležité je, ako sa v nej cítite a či je zariadená tak, aby ste pociťovali uvoľnenie, relax a komfort. Poďme sa teraz pozrieť na pár tipov, ako si najlepšie opticky zväčšiť priestor. Ako prvé uveďme  výber farieb. Pokiaľ chcete priestor opticky zväčšiť, je dobré vyberať svetlé farby. Vyhnite sa príliš tmavým farbám, a to najmä na stenách, ale aj na doplnkoch a zariadení. Svetlejšie farebné kombinácie priestor opticky zväčšia.

Zrkadlá a sklenené prvky

Veľmi praktickými prvkami, ktoré dokážu opticky zväčšiť priestor, sú zrkadlá umiestnené na stene, ako aj sklenené prvky. Pod sklenenými prvkami máme na mysli napríklad sklenené dvere, sklenené steny, sklenené zábradlia a podobne. Pokiaľ máte naozaj malú miestnosť, môžete zrkadlo umiestniť od vrchu až po zem tak, aby danú stenu opticky otvorilo. Pokiaľ si nie ste istý, kde zrkadlo umiestniť, poraďte sa určite s odborníkom. Veľmi dobrým tipom sú aj posuvné sklenené dvere, ktoré ušetria množstvo priestoru a zároveň vpustia prirodzené svetlo ďalej.

Nábytok a výška

Dôležité je aj rozmiestnenie a výber nábytku. Napríklad, skriňa, ktorá ide od stropu až k zemi výborne predĺži výšku priestoru a priestor tak môže pôsobiť vyšší a väčší. V menších priestoroch voľte skôr minimalistický štýl a len nevyhnutné či multifunkčné kúsky nábytku. Vertikálne tvary, ako napríklad pásy, takisto predĺžia línie a môžu priestor opticky zvýšiť. Jednoducho povedané: hra so svetlom, farbami a tvarmi, rovnako ako aj materiálmi môže pomôcť k tomu, aby priestor nakoniec vyzeral opticky väčší.

 


Späť