Dnes sú už moderné zábradlia takmer bezúdržbové.

Zábradlie je z hľadiska bezpečnosti nástrojom, ktorý chráni ľudí pred pádom z terás, balkónov alebo schodov. Preto musí byť vyrobené hlavne z dostatočne pevného materiálu, ktorý dokáže odolávať počas celej svojej životnosti rôznym tlakom. Na zábradlie v exteriéri sú zároveň kladené požiadavky na jeho schopnosť odolávať zlým poveternostným vplyvom.

Inou kategóriou sú zábradlia v interiéroch rodinných domov, kancelárskych budov alebo komerčných stavieb. Tieto zábradlia nepodliehajú nepriazni počasia, no očakáva sa od ich konštrukcie estetický dizajn, ktorý zapadne do štýlu danej budovy. Preto sú okrem klasického dreva dnes na tento účel používané materiály ako nerezová oceľ a sklenené tabule.

Nerezové zábradlie je rozšírená najviac v komerčných budovách, letiskách, obchodných domoch a všade tam, kde je vysoká frekvencia ľudí, ktorý tieto zábradlia maximálne využívajú a namáhajú. Tento materiál je veľmi trvácny, ľahko sa udržiava, nepodlieha korózii a je veľmi pevný. Často tento typ zábradlia môžeme vidieť v aquaparkoch, kde nerezová oceľ prichádza pravidelne do styku s vodou, pričom jej povrch sa vôbec časom nemení.

V interiéroch rodinných domov sú tieto zábradlia rovnako veľmi obľúbené, no k ich elegantnému vzhľadu prispieva ešte viac kombinácia so sklom. Ide o sklenené tabule z tvrdeného skla, ktoré sú dostatočne pevné na to, aby plnili bezpečnostnú funkciu, ktorá sa od zábradlia vyžaduje a navyše prepúšťajú dostatok svetla a pôsobia veľmi príjemne a vzdušne.

Obzvlášť často je táto kombinácia nerezovej ocele a skla používaná ako zábradlie na balkónoch, čo pôsobí veľmi esteticky tak v rodinných domoch ako aj bytových domoch alebo kancelárskych budovách. Odolnosť voči vode a slnku a jednoduchá údržba sú v tomto prípade veľmi vítané, preto dnes tieto zábradlia nemajú vlastne relevantnú konkurenciu.

 


Späť