Do moderného domu patria moderné okná

Pri výbere materiálu vašich nových okien nie je vždy dobré prihliadať iba na cenu, pretože niekedy sa výber lacnejšej možnosti môže poriadne predražiť.

Budúci majitelia rodinných domov, ktorí sa rozhodli pre stavbu svojho vysnívaného príbytku, stoja často pred mnohými ťažkými rozhodnutiami. Správny výber spomedzi možností vykurovania, výber materiálu strešnej krytiny alebo fasády, zariaďovanie interiéru… Je toho skutočne veľa a predstava, že väčšina rozhodnutí vás bude sprevádzať aj dlhé desiatky rokov, je dosť zaväzujúca. No a k takýmto rozhodnutiam patrí aj neľahký výber materiálu, z ktorého budú zhotovené vo vašom novom rodinnom dome okná a vstupné dvere.

Materiály, z ktorých máte na výber, sú drevo, plast alebo hliník, prípadne aj ich kombinácie. U dnešných moderných domov s veľkým množstvom presklených tabúľ, ktoré dokážu prepúšťať dovnútra maximum svetla, sa väčšinou výber zúži medzi okná vyrobené z plastu alebo hliníka.

Máloktorý stavebník má neobmedzený rozpočet, takže otázka ceny je niekedy „až“ na prvom mieste. Vtedy to vyhráva plast, ktorý je podstatne lacnejší ako jeho konkurent hliník. No treba sa pozrieť aj na ďalšie parametre hliníkových a plastových okien, ktoré rozhodovanie môžu rýchlo preklopiť na stranu drahšieho hliníka.

Izolačné vlastnosti boli dlhé roky doménou lacnejšieho plastu, no tento rozdiel sa už časom vyrovnal, takže okná hliníkovej konštrukcie sa už dnes vyrovnali indexom prestupu tepla tým plastovým. Podobne je to aj s údržbou, hliník aj plast sú na tom podobne, čo znamená, že sú na rozdiel od drevených okien prakticky bezúdržbové.

Takže prichádza na rad otázka dizajnu, kde hliníkové okná s podstatne tenšími rámami pôsobia elegantnejšie a modernejšie. A ak váš nový moderný rodinný dom má naplánované veľké presklené tabule, tak hliník je jasným víťazom. Konštrukcia z hliníka je veľmi pevná, preto na rozdiel od plastu je možné vytvoriť aj rozmerné sklené tabule, u ktorých bude ich konštrukcia vždy tvarovo stála. Takže ak moderné domy s veľkými presklenými tabuľami, tak hliník je určite víťazom.


Späť