Pre aké projekty a stavby sú vhodné hliníkové okná?

Okná i dvere sú dôležitou súčasťou každej stavby a ich výber závisí na viacerých aspektoch. Dizajn stavby, jej zameranie a preferencie objednávateľa sú asi hlavnými kritériami výberu. Aké teda výhody a vlastnosti majú hliníkové okná? V prvom rade je to práve možnosť vyrobiť hliníkové okná v akomkoľvek rozmere, ktorá im dáva prvenstvo v mnohých moderných projektoch. Dnes je totiž populárne vytvárať veľké okná, francúzske presklenie alebo veľké presklené a dizajnovo jedinečné plochy. Hliníkové okná majú túto možnosť. Ich profil je úzky a pôsobí „slim“ atraktívnym dojmom. Pritom však unesú aj ťarchu 3-vrstvových skiel.

Vlastnosti hliníkových okien

Okrem obrovských možností v dizajne či rozmeroch majú hliníkové okná aj ďalšie výhody a pozitíva. Jedným z nich je napríklad omnoho lepšia odolnosť než iné druhy okien, dobrá stabilita a tiež výhodná a dlhá životnosť, no a takmer žiadna údržba. Aj z hľadiska izolácie sú pomerne vyhovujúce a závisí aké ďalšie parametre vojdú do hry, napríklad hrúbka skla a podobne. Môžu byť pokojne vystavené poveternostným vplyvom, odolávajú totiž výborne.

Pre aké projekty ich použiť?

Hliníkové okná si často vyberajú klienti pre realizáciu dizajnovo zaujímavejších a náročnejších projektov, ako sú napríklad moderné obytné domy, budovy alebo luxusné presklené rezidencie. Hliníkové systémy, hliníkové okná a k nim často potrebné hliníkové dvere sú pri moderných návrhoch ideálnou voľbou, čím sa dizajn vycibrí a dosiahne sa nádherný presvetlený priestor. Okrem toho sú hliníkové okná často súčasťou komerčných budov, hotelov alebo apartmánov. Vhodné sú pre rôzne zaujímavé moderné stavby, kde je žiadúce väčšie presklenie. Výstaviská, galérie a ďalšie výnimočné objekty, no aj klasické bývanie, tam všade sa hliníkové okná vedia uplatniť.


Späť