Výber okien je dnes pre mnohých dosť komplikovaný.

Pri zariaďovaní rodinného domu stavebnými prvkami je veľmi dôležité voliť správne materiály, pretože také okná alebo dvere nám budú robiť spoločnosť desiatky rokov a nevymeníme ich ľahko ako nejakú vázu na stole. Výber okien je už dlhý čas témou viacerých rozhovorov, pričom niektoré chybné názory pretrvávajú dodnes.

V rodinných domoch patria medzi hlavné možnosti plastové, drevené alebo hliníkové okná. Pri dnešných moderných domoch si budúci majitelia týchto nehnuteľností vyberajú hlavne medzi hliníkom a plastom. Okná vyhotovené z týchto materiálov sú už dnes v obidvoch prípadoch veľmi kvalitné, no určité rozdiely medzi nimi sú.

V minulosti platilo, že životnosť plastových okien je omnoho nižšia oproti hliníkovým, čo už nie je tak celkom pravda. Súčasné plasty, ktoré výrobcovia okien používajú pri ich výrobe sú už veľmi kvalitné, a rozhodujúce je tu hlavne použité kovanie, ktoré sa najviac podieľa na koncovej cene. Takže ohľadom životnosti veľké rozdiely nebudú, tie sa prejavujú v iných oblastiach.

Ak plánujete na vašej stavbe veľké presklené tabule, určite by ste mali siahnuť po hliníku. Plastové okná sú vhodné pri štandardných rozmeroch, no veľké presklenia im už nesvedčia hlavne kvôli tvarovej nestálosti plastových rámov. Hliník má však oproti plastu vyšší index prestupu tepla, čo je z hľadiska tepelnej izolácie nevýhodné, aj keď aj v tomto smere robia výrobcovia hliníkových rámov v posledných rokoch značné pokroky.

Určite je u takmer všetkých stavebníkov rozhodujúca aj pri výbere vhodného typu okien hlavne cena, ktorá tvorí výraznú položku v cenovej kalkulácii celej stavby. Ak si vyberiete hliníkové okná, musíte počítať s podstatne vyššou cenou ako pri plastových oknách. Často ide až o dvojnásobnú cenu, čo už nie je zanedbateľný rozdiel, ktorý mnohých odradí od hliníkového variantu.

 


Späť